Teraristický kroužek
Teraristický kroužek při REPTILclubu
O kroužku
V našich teráriích nejsou chovaná žádná jedovatá zvířata!!!
Schůzky kroužku se konají pravidelně :
Pondělí 17:00 až 18:00
Středa 17:00 až 18:00
Historie
Kroužek založil Roman Alexander někdy kolem roku 1999. Prvním zvířetem v kroužku byla jeho užovka červená (Elapge guttata). V letech 2005 až 2008 jsme mu pomáhali s vedením kroužku já a moje žena Lucka. Poté nastal čas starat se o vlastní děti, a tak vedeni kroužku převzal Roman s Pepou Umlaufem. Kroužek přestěhovali do nových prostor a vybudovali nová terária a akvária.
Současnost
Pro rok 2022-2023 se vracím k vedení kroužku. S Luckou jsme zmodernizovali učebnu a zprovoznili nefunkční terária, která jsou dnes plná zvířat. Členové kroužku tak mají možnost pozorovat chovná zvířata v hezkém prostředí a pohodlné se o plazy starat. Velká televize slouží k prezentaci učebních materiálů a dokumentů o plazech.
Účel Teraristiky
Účelem chovu terarijních zvířat je poznání jejich projevů života, které není možné pozorovat ve volné přírodě. Další neméně důležitou rolí jsou odchovy mláďat v zajetí, která zabraňují vypleňování zvířat z volné přírody. V dnešní době jsou i v ČR chovatelé, kteří chovají například žabky, které se již ve volné přírodě nevyskytují, díky tomu zachovávají druh před vymřením.
Moje mise
Smyslem kroužku je ve členech vyvolat zájem o chov a studium plazů. Plazi nejsou zvířata na mazlení, proto s většinou druhů manipulujeme jen za účelem měření, vážení a kontroly jejich zdravotního stavu. Pokud členové vyhledávají kontaktní zvířata, je pro ně vhodnější chovatelský kroužek. Chceme, aby každý člen znal základní rozdělení plazů, věděl jak žijí, kde žijí, jak se chovají, co žerou a jak se o ně starat. Zabýváme se i studiem plazů v naší přírodě, některé jarní schůzky trávíme venku na lokalitách výskytu plazů.
Průběh kroužku
Každý člen má přidělené jedno nebo více terárií o které se stará. Výběr je proveden na základě zájmu o určitý druh a také dle věku a zkušeností. Na začátku schůzky vymyje misku a vymění vodu, vybere trus, zkontroluje stav zvířat, provede nezbytné záznamy atd. Mladší a méně zkušení teraristé mají k ruce pomocníka nebo jim pomáhá vedoucí.
V druhé části se věnujeme získávání informací o plazech. Na televizi vedoucí promítá prezentace, dokumenty a fotografie a vypráví členům o daném tématu. Tyto materiály jsou pak distribuovány všem členům v digitální podobě tak, aby si je mohli prohlížet ve svých telefonech a tabletech. S každým členem sestavíme během roku jednu prezentaci o jim chovném druhu tak, abychom všechny naučili vyhledávat informace na internetu a v literatuře. Tato vlastnost dnes chybí i dospělým teraristům.
Volnočasové aktivity
Některé volné víkendy se s členy vydáme do zoologické zahrady, případně do jiných teraristických kroužku. Díky kontaktům na ošetřovatele v zahradách jsme schopni zprostředkovat speciální program spojený s krmením či výkladem o chovaných plazech. Vydáváme se též za volně žijícími plazy v ČR a mapujeme jejich výskyt